Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach reaguje na najnovšie opatrenia, o ktorých rokoval ústredný krízový štáb. Vedenie univerzity i členovia Monitorovacej a koordinačnej rady UVLF, ktorú zriadila rektorka v súvislosti s pandémiou, rokovali v utorok 29. septembra o sprísnení podmienok štúdia.
Štúdium sa bude uskutočňovať kombinovaním prezenčnej a dištančnej formy vzdelávania. Vzhľadom na vývoj epidemickej situácie sa bude všetka teoretická výučba (prednášky, semináre a seminárne cvičenia) transformovať na povinnú dištančnú formu do online priestoru. Praktické cvičenia na klinických pracoviskách a v laboratóriách budú prezenčnou formou v malých skupinách s rešpektovaním všetkých dostupných hygienických opatrení (rúška, dezinfekcia, rozstupy, skrátené vyučovacie hodiny). Univerzita využije skutočnosť, že časť výučby môže byť realizovaná v exteriér v účelových zariadeniach (na farme). Rektorka UVLF Jana Mojžišová sa v stredu 30. septembra stretne s vedúcimi katedier a samostatných pracovísk, aby spoločne upravili rozvrh štúdia a v maximálnej možnej miere využili prvé týždne semestra na absolvovanie praktickej výučby. Absolvovanie praktických a klinických cvičení je pre študentov veterinárnej medicíny a farmácie veľmi dôležité, keďže ide o prípravu na regulované povolania podľa smerníc EÚ. Úplný prechod na dištančné vzdelávanie by spôsobil vážne problémy pri uznávaní obsahu a rozsahu vzdelávania. Z tohto dôvodu UVLF zatiaľ nepočíta s uzatvorením študentských domovov.
Univerzita sprísni hygienické podmienky a kontrolu ich dodržiavania. V areáli univerzity i v študentských domovoch sa budú robiť náhodné kontroly nosenia rúšok, používania dezinfekcie, dodržiavania rozostupov a obmedzovania sociálnych kontaktov. V študentských domovoch bude naďalej platiť úplný zákaz návštev, ubytovaní študenti budú musieť rešpektovať 23. hodinu ako čas, keď sa internáty zatvoria. Pri vstupe do internátov a pri vstupe do autobusov, ktoré zabezpečujú prepravu na praktické vyučovanie v účelových zariadeniach školy, sa bude merať telesná teplota. Univerzita odporučí všetkým študentom i zamestnancom, aby si každý deň merali telesnú teplotu, sledovali svoj zdravotný stav a pri najmenšom podozrení boli ohľaduplní a ostali v dobrovoľnej karanténe.
V študentskom domove sú pripravené izolačné priestory pre prípad, že sa náhle objavia príznaky ochorenia u niektorého z ubytovaných. Tieto priestory sú však obmedzené a v prípade náhleho výrazného nárastu ochorení by kapacitne nestačili. Univerzita preto bude hľadať riešenia v spolupráci s ostatnými košickými univerzitami. O pomoc pri riešení problému s chýbajúcimi kapacitami na karanténu a izoláciu študentov požiadala aj štát, resp. ministerstvo školstva. Rovnako by v súčasnej situácii pomohlo aj udelenie výnimky z procesu verejného obstarávania na rýchle zabezpečenie ochranných a dezinfekčných prostriedkov.
V súčasnosti UVLF registruje jeden pozitívny prípad ochorenia, študentka z Malty však ani nenastúpila na výučbu, nebola v kontakte ani so študentmi, ani zamestnancami univerzity a je v domácej karanténe. Štyria študenti po oznámení možného kontaktu s nakazenými čakajú v domácej karanténe na testovanie.